Treeningu reeglid

 

Paigutustes osalemise üldreeglid

 

  1. Perekonna paigutustes osalemine on rangelt vabatahlik. Äärmisel juhul iga hetk võib iga osaleja lahkuda grupist.
  2. Juba alanud paigutuse alustamise momendist kuni vaheajani on soovitav, et kõik osalejad jääksid ruumi tekkinud informatsioonivälja säilitamaks.
  3. Kõik, mis toimub rühma töö protsessis, peab jääma konfidentsiaalseks infoks. Kliendi isikliku situatsiooni asjaolusid ei tohi avalikustada ja arutleda. Kliendi ja tema asendajate kohta arutelule keeld on paigutuste terapeedilise efekti ilmnemise vajalikuks tingimuseks.
  4. Rühmatööd juhib juht-terapeut. Oma aistingute süvendamiseks kõik paigutuse osalejad loobuvad kõrvalistest tegevustest ja vestlustest.
  5. Osalejatel (klientidel ja asendajatel) ei tohi anda hinnanguid teistele või mõista neid hukka, anda oma soovitusi. Kui osaleja tahab midagi ütelda teistele, ta peab andma sellest märku terapeudile ja oodata tema kutset rääkida.
  6. Rühmatöö läbiviimisel peavad mobiiltelefonid ja teised sidevahendid olema välja lülitatud (sh vibrosignaal).
  7. Paigutuste töö käigus peavad osalejad pöörduma üksteise poole „sina" peale.
  8. Osalejate riietus olgu võimalikult mugav ja vaba, minimaalse ehete kogusega ja tugevasti lõhnava parfüümita. On vaja valmis olema ebatavalisteks situatsioonideks (naer, nutt, kallistused, soov istuda, pikali heita jne.)
  9. Juhulik kohtumine tuttavaga perekonna paigutuste seminaril võib kutsuda osalejas ette ebamugavuse tunnet. Sel juhul võib korraldajatega leppida kokku teise kuupäeva kohta, millal osaleja võib tulla.
  10. Perekonna paigutustes osalemise eest tasu makstakse korraldajale enne treeningut.


Kliendid


o Kleint võib ise pärida paigutuse kohta.
o Paigutuse päringut tuleb hästi läbi mõelda ja formuleerida probleemi nii selgelt kui on võimalik. Päring tuleb kliendi probleemist ja vastab küsimusele: „Mis minuga toimub valesti?"
o On soovitav kujutada ette, mis situatsiooni tulemust tahaks klient saavutada enda jaoks paigutuse lõpetamisel.
o Ei saa teha paigutust teise inimese jaoks, kuna paigutuse protsessis inimene ise peab kujundama oma informatsioonivälja.
o Pole soovitav teha paigutust kohe peale psühholoogilst traumat, kui valu on veel väga tugev. Psühhiaatriliste diagnooside kohta tuleb korraldajale teatada.
o Rasedatele ei soovitata osaleda paigutustes.
o Situatsiooni arendamine ja kliendi isiklik kasv võivad nõuda veel uusi paigutusi. Pole ühemõttelist vastust, kui tinti saab paigutust teha. Kui klient ütles oma soovist teha paigutust, selle võimalikukkuse kohta võtab otsuse juht-terapeut.


Asendajad


o Klient valib enda rolli ja lähedaste inimeste rollide jaoks paigutuses osalevaid asendajaid.
o Asendajad panevad end mingi inimese (abikaasa, venna, õe, lapse, vanema jt) rolli või isegi protsessi/sündmuse käigus kliendi rolli (raske saatus, haigus, karjäär jne)
o Kui klient kutsub kedagi konkreetse rolli jaoks oma paigutusse, osalejal on õigus keelduda, kui roll paistab talle ebameeldiva või raskena. Samuti paigutuse käigus tal on õigus loobuda midagi tegemast ilma põhjuse selgitamiseta.
o Paigutuste käigus asendajatel pole vaja muretseda talle esitatud ülesande sooritamise kvaliteedi pärast. Tal tule lõdvestuda, anduda paigutuse välja mõjule, süveneda oma emotsioonidesse ja aistingutesse, vastates juhi küsimustele ja täites tema ülesandeid.
o Paigutuse käigus saadud faktid ja emotsioonid peavad jääma sinna ruumi, neid ei tohi jagada isegi oma lähedaste ja sõpradega. Paigutuse asjaoludest võib mõelda, saades sellest mõttekäigust terapeudilist kasu, aga selle suuline arutamine võib tuua mittesoovitava tagasiminekuni võõrast süsteemist võõra inimese rolli.