Eriala vahetamist takistavad stereotüübid

Karjääripööre on julge samm, milleks on vaja nii sihikindlust kui ka julgust ületada sisemised tõkked, mis sageli takistavad selle tähtsa otsuse tegemist. Hirm tundmatuse ja ebaõnnestumise ees ning vähene enesekindlus ei lase meil sageli karjääriteel edasi liikuda, sundides meid jääma mugavustsooni ka siis, kui töö ei paku rahuldust.

Nii mõnigi neist hirmudest põhineb ühiskonnas juurdunud stereotüüpidel.

Selles artiklis käsitleme neist kõige levinumaid ja anname soovitusi, kuidas neid ületada. On aeg vabaneda piirangutest ja leida uusi väljavaateid!

„Eriala valitakse üks kord ja kogu eluks“

Viiskümmend aastat tagasi olid eriala vahetamise võimalused enamiku inimeste jaoks piiratud. Inimesed omandasid hariduse, läksid tööle ja lõid perekonna ega saanud seejuures oma karjääri mitmeks aastaks katkestada, et uut eriala õppida.

Üllataval kombel järgivad paljud meist ikka veel mineviku arusaamu, kuigi maailm on muutunud. Tehnoloogia kiire arengu tõttu on kohanemisvõimest ja uute oskuste omandamisest saanud tööelu tähtis osa. Tänapäeval vahetavad paljud inimesed oma elu jooksul mitu korda ametit, mis avab uusi võimalusi ja pakub põnevaid väljavaateid.

E-õppe areng võimaldab täiskasvanutel kiiresti uusi teadmisi omandada, seda ka põhitöö kõrvalt. Oluline on mõista, et eriala valik ei ole lõplik otsus, vaid võimalus end pidevalt täiendada ja uusi valdkondi avastada.

„Minu jaoks on liiga hilja eriala vahetada“

Paljud meist on veendunud, et teatud vanusesse jõudes on karjääripöörde jaoks juba liiga hilja. Tegelikkus näitab aga vastupidist. Näiteks Mark Twain alustas kirjutamist 49-aastaselt ja kolonel Sanders asutas restoraniketi KFC 62-aastaselt. See tõestab, et vanus on kõigest number ja piirangud eksisteerivad vaid meie teadvuses.

Ära karda katsetada ja uusi väljakutseid vastu võtta. Tänapäeva maailm pakub palju koolitus- ja arenguvõimalusi. Kõige tähtsam on uskuda endasse ja mitte karta muutusi.

„Eriala valimisel pean juhinduma oskustest, mis mul juba olemas on“

Kui tugineme üksnes olemasolevale kogemusele, siis kipume jääma oma mugavustsooni. Uute eesmärkide saavutamiseks ja oma tõelise potentsiaali kasutamiseks peame sellest tsoonist välja astuma.

Et leida enda jaoks uusi võimalusi, tuleb üle saada harjumuse jõust ja esitada endale küsimus: „Mida ma tahan osata?“

Uusi oskusi saab omandada õppimise käigus ja kogemuse puudumine mingis valdkonnas ei takista edu saavutamist. Kui Sulle meeldib kirjutada, võib Sinust saada tubli ajakirjanik ka ilma vajaliku kogemuseta. Isegi kui Sa pole kunagi koodi kirjutanud, võid saada edukaks programmeerijaks. Samuti võid olla hariduselt insener, kuid ühel hetkel avastada, et Sind huvitab töö lastega ja Sinust saab nõutud õpetaja. Siin võib näiteks tuua J. K. Rowlingu, kes töötas enne kuulsaks saamist õpetajana.

Karjääripööret kaaludes on Sinu huvid praegustest oskustest tähtsamad – vali valdkond, mis Sind tõeliselt huvitab. Kui teed seda, mida armastad, oled valmis ületama mis tahes raskused ja pidevalt arenema.

„See võtab palju aega ja raha“

Jah, eriala vahetus võtab aega ja raha, kuid see on investeering Sinu tulevikku, mis tasub end kindlasti ära.

Ümberõpe ei tähenda mitte ainult uute teadmiste ja oskuste omandamist, vaid ka võimalust alustada uut, huvitavamat ja parema tulevikuväljavaatega elu.

Praegu pakutakse arvukalt e-õppe kursusi ja kutsealase ümberõppe programme, millel on paindlik ajakava ja taskukohased hinnad. Lisaks on valitsusel mitmesuguseid toetuskavasid, mis aitavad õppemaksu tasuda.

Kõige olulisem on mõista, et investeering iseendasse tasub end alati ära. Pead küll kulutama aega ja energiat, kuid lõpuks saad mitte ainult uue elukutse, vaid ka uued võimalused eneseteostuseks ja edu saavutamiseks.

„Ma ei suuda uut tööd leida“

Hirm tundmatuse ees on inimese loomulik reaktsioon, eriti kui tegu on eriala vahetamisega. Paljud kardavad, et nad ei suuda leida uut töökohta ega uute kohustustega toime tulla. Siiski tuleb meeles pidada, et tööturg on pidevas muutumises ja nõudlus spetsialisti järele ei olene mitte niivõrd tema erialast, kuivõrd tema pädevusest ja oskustest.

Sa ei peaks iga hinna eest püüdlema populaarsete elukutsete poole. Palju tõhusam on arendada oma oskusi valdkonnas, mis Sind tõesti huvitab. Pidev erialane areng, uute tehnoloogiate õppimine ja loovate lahenduste otsimine muudavad Su väärtuslikuks spetsialistiks.

Kuidas lõhkuda stereotüüpe ja alustada uut elu?

  • Koosta üksikasjalik plaan, et üleminek oleks sujuv ja edukas.
  • Mine karjäärinõustamisele: see aitab aru saada, millised on Sinu huvid ja võimed. Analüüsi oma huve ja tee kindlaks, milline elukutse on Sulle kõige südamelähedasem.
  • Tutvu pakutavate koolitusvõimalustega: vali see, mis sobib just Sulle.
  • Mine täienduskoolitusele või ümberõppe kursusele: seal omandad uue elukutse jaoks vajalikud oskused.
  • Jaga suur eesmärk väiksemateks saavutatavateks eesmärkideks: see aitab edusammudel silma peal hoida ja motivatsiooni säilitada.
  • Otsi tuge sõpradelt, pereliikmetelt või sarnaselt mõtlevatelt inimestelt. Suhtlemine inimestega, kellel on sarnane kogemus, võib olla väga kasulik.
  • Ära karda teha vigu: iga samm viib Su eesmärgile lähemale. Vead ei pea tähendama pettumust, vaid väärtuslikku kogemust.

Pea meeles: karjääripööre on julge samm, mis võib avada Sulle uusi võimalusi ja tuua suurt rahulolu.

Ära karda muutusi. Uus amet võib olla Sinu elu uue peatüki algus, mis on täis erakordseid kogemusi ja saavutusi. Ära lükka oma unistusi edasi!

Eterna Koolituskeskus on valmis Sind sellel teel aitama! Meil on lai valik õppekavu, mis aitavad Sul omandada uue eriala ja viia oma unistused ellu.