7 müüti lapsehoidja elukutse kohta

Lapsehoidja, lasteaiaõpetaja abi või nooremkasvataja – igapäevaelus lihtsalt lapsehoidja – on tänapäeval väga nõutud elukutse. Viimastel aastatel on nõudlus selliste spetsialistide järele Eestis kasvanud 15–20 protsenti.

Siiski on kõnealuse elukutsega seotud palju väärarusaamu, mis takistavad inimestel mõistmast selle töö tegelikku väärtust ja hindama oma võimalusi selles valdkonnas.

Nagu iga nõutud elukutse puhul, on ka lapsehoidja ametiga seotud palju müüte.

Selles artiklis kummutame kõige levinumad neist.

  1. müüt. Igaühest võib saada lapsehoidja

Reaalsus. Heaks lapsehoidjaks saamine nõuab peale armastuse laste vastu ka eriteadmisi ja -oskusi. Et oma tööd tõhusalt teha, peab lapsehoidja tundma pedagoogika ja lastepsühholoogia põhitõdesid, haridus- ja mängutegevuse korraldamise eripärasid, ruumide hooldamise sanitaar- ja hügieeninorme.

  1. müüt. Lapsehoidja peab olema kogenud

Reaalsus. Kogemus on eelis, kuid mitte garantii.

Oluline usaldust suurendav kriteerium on aastatepikkune töökogemus koolis või lasteaias ning oma laste või veel parem, lastelaste olemasolu. Paljud kogenud lapsehoidjad põlevad aga kahjuks mingil hetkel tööl läbi.

Algajad on sageli tähelepanelikumad ja vastutustundlikumad, energilisemad ja loovamad. Tänu sellele leiavad nad lastega töötamiseks uuenduslikke meetodeid ja ideid. Nad on hakkajad, suudavad välja mõelda uusi tegevusi ja naudivad lastega mängimist. Lapsehoidjaks olemine on suur kunst, mis nõuab tohutut pühendumist ja loovust.

  1. müüt. Meessoost lapsehoidja?! See ei ole meeste töö

Reaalsus. Mehed töötavad edukalt lasteaedades abikasvatajate ja lasteaiaõpetajate abidena ning annavad olulise panuse laste kasvatamisse ja arendamisse.

Näiteks soovivad mehed rohkem korraldada aktiivseid mänge ja füüsilisi tegevusi. Samuti võivad nad läheneda probleemide lahendamisele ja konfliktiolukordadele teistmoodi, pakkudes lastele erinevaid mõtlemis- ja suhtlemisviise. Mehed, kellel on sellised omadused nagu kannatlikkus, empaatia, vastutustunne ja loovus, saavad laste eest hoolitsemisega suurepäraselt hakkama, pakkudes samal ajal turvalist ja toetavat arengukeskkonda.

Samuti võivad meessoost lapsehoidjad olla lastele oluliseks eeskujuks, eriti peredes, kus vanemad on lahku läinud. Tüdrukutele on nad näide intelligentsest ja haritud mehest ning poistele eeskuju mehelikkusest ja vastutustundest.

  1. müüt. Lapsehoidja on ajutine töö, milleks ei ole vaja erialast haridust

Reaalsus. Lapsehoidja amet on tõsine töö, mis nõuab teatud haridust ja väljaõpet. Teadmised väikelaste kasvatamisest, pedagoogikast ja esmaabist on olulised, et tagada laste ohutus ja heaolu. On mitmesuguseid kursusi ja koolitusprogramme, mis aitavad omandada lapsehoidjana töötamiseks vajalikke teadmisi ja oskusi.

Meie keskuses on võimalik läbida ka kutsealane ümberõpe lapsehoidja ja lasteaiaõpetaja abi koolitusel, mille õppekava on kooskõlas riikliku standardiga.

  1. müüt. Lapsehoidja töös ei ole karjäärivõimalusi

Reaalsus. Lapsehoidjal ja lasteaiaõpetaja abil on suur hulk karjäärivõimalusi. On võimalus oma oskusi arendada, omandada lisaharidus ja saada kvalifitseeritud spetsialistiks. Tänu sellele saab töötada vastutusrikkamatel ametikohtadel või asutada oma lastehoiu.

  1. müüt. Lapsehoidjad on odav tööjõud

Reaalsus. Lapsehoidja on hinnatud töötaja, kelle töö peab olema vääriliselt tasustatud.

Heal lapsehoidjal on põhjalikud teadmised ja kogemused laste eest hoolitsemisel, laitmatu suhtlusoskus, oskus luua lastele turvaline, hooliv ja ergutav keskkond, armastus laste vastu ning siiras soov aidata neil areneda. Selliseid spetsialiste ei saa odavalt.

Kui on kvalifikatsioon, keeleoskus ja valmisolek uuteks avastusteks, siis on töövõimalusi rohkesti ning töö eest makstakse korralikku palka. Näiteks võib töötada mitmes peres. Võõrkeeleoskus annab võimaluse töötada lapsehoidjana teistes riikides. Kui on juhtimis- ja organiseerimisoskusi, võib avada oma lastehoiu või päevarühma. Nii saab oma ideid lastehoiu ja hariduse valdkonnas realiseerida ning luua eduka ettevõtte.

  1. müüt. Lapsehoidjateks hakatakse meeleheitest

Reaalsus. Paljud lapsehoidjad valivad selle elukutse teadlikult armastusest laste vastu ja soovist anda positiivne panus nende arengusse. Lapsehoidjad peavad oma tööd väga tähtsaks ning see ei ole nende jaoks mitte ainult sissetulekuallikas, vaid võimalus ellu viia oma ideaale ja väärtusi. Neid spetsialiste on sageli koolitatud oma ala tõelisteks professionaalideks.

Peale selle ei ole töö lastega mitte lihtsalt elukutse, vaid tõeline kutsumus, mis nõuab teatud isikuomadusi, nagu kannatlikkus, empaatia, hoolivus, loovus, vastutustunne, suhtlemisoskus, lahkus ja optimism. Need omadused aitavad lapsehoidjatel toime tulla igapäevaste raskustega ning laste arengut ja kasvatust positiivselt mõjutada.

Seega ei valita lapsehoidja elukutset meeleheitest, vaid see on teadlik otsus inimeste puhul, kes tahavad teha head ning aidata lastel kasvada ja areneda.

Kas soovid saada lapsehoidjaks ja aidata lastel areneda?

Liitu lapsehoidja kursusega, kus saad kõik vajalikud teadmised ja oskused selle tähtsa ja väärika ameti jaoks!

Omanda erialane haridus ning tee karjääri, mis pakub rahuldust ja on tasuv!