Miks on sotsiaalvaldkonna erialad perspektiivikad?
Maailmas, kus valitseb edu- ja materiaalsete väärtuste kultus, jätavad inimesed sageli tähelepanuta ametid, mis ei tõota muinasjutulist sissetulekut, kuid on väga tähtsad ja perspektiivikad.
Sotsiaalvaldkonna erialad, mis hõlmavad tööd haavatavate inimrühmadega, on väga olulised sotsiaalse heaolu ja stabiilsuse tagamisel ning on selge, et tulevikus muutuvad need ametid üha tähtsamaks.
Peamised sotsiaalvaldkonna erialad on:
- sotsiaaltöötaja ja -nõustaja,
- lastekaitse- ja peretöö spetsialist,
- asendus- ja perekodu kasvataja,
- lapsehoidja,
- tegevusjuhendaja,
- hooldustöötaja,
- tugiisik.
Lisaks kuuluvad sotsiaalvaldkonda logopeedid, ergoterapeudid ja psühholoogid.
Sotsiaalvaldkonna erialade nimekiri ei ole ammendav, sest olenevalt konkreetsest spetsialiseerumisest võivad sotsiaaltöötajad täita mitmesuguseid ülesandeid.
Miks tasub tõsiselt kaaluda karjääri sotsiaalvaldkonnas?
Sotsiaaltöö on tuleviku amet
Tänapäeva maailm toob inimestele järjest uusi proovikive ja neid, kes abi vajavad, on üha rohkem.
- Elanikkonna vananemine
ÜRO prognoosib, et 2050. aastaks ulatub üle 60-aastaste inimeste arv maailmas 1,2 miljardini. See tähendab, et kasvab vajadus eakate hooldajate, sotsiaaltöötajate ja tugiisikute järele, kes aitavad eakatel toime tulla igapäevatoimingutega ning pakuvad hoolt ja tuge.
- Suureneb puudega inimeste arv
Puudega inimesi on maailmas umbes üks miljard. Need on füüsilise, sensoorse, intellekti- või psüühilise puudega inimesed. Nad vajavad spetsiaalseid teenuseid ja tuge, mida saavad pakkuda sotsiaaltöötajad, psühholoogid, eripedagoogid ja muud spetsialistid.
- Psühholoogilised probleemid
Tänapäeva maailmas, mida iseloomustab kiire elutempo ja kõrge stressitase, on üha rohkem inimesi, kes kannatavad psühholoogiliste probleemide all. WHO andmetel koges 2019. aastal umbes 970 miljonit inimest vaimse tervise häireid. Depressioon, ärevus ja muud vaimse tervise probleemid on muutumas järjest levinumaks. Tegevusjuhendajate, psühholoogide ja psühhoterapeutide abi on selliste inimeste jaoks väga tähtis.
- Erivajadustega laste sünd
Üha rohkem lapsi sünnib mitmesuguste haiguste ja puuetega. Selliseid lapsi kasvatavatele peredele osutavad vajalikku tuge sotsiaaltöötajad. Haridusasutustes suureneb vajadus eripedagoogide ja psühholoogide järele.
- Rändelaine
Viimastel aastatel on suurenenud selliste pagulaste ja rändajate arv, kes lahkuvad oma riigist, et otsida mujalt paremat elu. Väga suureks toeks rändajatele ja pagulastele on tugiisikud, kes aitavad neil lõimuda uude ühiskonda, leida tööd ja elukohta ning kohaneda uute tingimustega.
- Töötavad lapsevanemad
Tänapäeva peredes puututakse üha rohkem kokku töö ja lastekasvatuse ühildamise probleemiga. Töötavad vanemad vajavad sageli abi, et tagada oma lastele hädavajalik hool ja kasvatus. Sellist abi pakuvad lapsehoidjad ja muud lastega tegelevad spetsialistid.
Sotsiaaltöö annab elule tähenduse
Sotsiaaltöötajad on ühiskonnas eluliselt vajalikud. Nende abita oleksid tuhanded inimesed veelgi kehvemas olukorras.
Inimeste abistamine nende keerulises eluetapis on midagi enamat kui lihtsalt töö – see on tõeline kutsumus. Teadmine, et teed head ja aitad inimest tema elu raskeimal ajal, pakub võrreldamatut ja sügavat rahulolutunnet. See tunne annab elule tähenduse ja muudab selle tõeliselt väärtuslikuks.
Sotsiaalvaldkond on tähtis isikliku arengu jaoks
Sotsiaalvaldkonnas töötamine aitab kaasa inimese isiklikule arengule:
- arendab empaatiavõimet ja osavõtlikkust, tundlikkust ja tähelepanelikkust teiste inimeste vastu, aitab nende probleemidest, tunnetest ja vajadustest paremini aru saada;
- arendab suhtlemise, aktiivse kuulamise, konfliktide lahendamise ja suhete loomise oskust, sest eeldab pidevat koostööd eri ühiskonnakihtidest pärit inimestega;
- avardab silmaringi, võimaldab tutvuda eri kultuuride, elutõdede ja seisukohtadega ning muudab inimese avatumaks ja sallivamaks;
- töö lastega arendab kannatlikkust, loomingulisust ja vastutustunnet;
- töö eakatega õpetab hindama vanema põlvkonna elutarkust ja -kogemust;
- töö puuetega inimestega arendab empaatiavõimet, mõistmist ja probleemide lahendamise oskust.
Töö inimestega, kes võitlevad oma probleemidega, võib õpetada paljut elu, visaduse ja inimhinge kohta. See, kes suudab selle tööga hakkama saada, omandab sihikindluse ja eesmärgi elus.
Sotsiaalvaldkond pakub väga palju töövõimalusi
Sotsiaaltöö spetsialistid on kõrgelt hinnatud paljudes tegevusvaldkondades. Nad võivad asuda tööle riigiasutustesse, näiteks ministeeriumidesse, tööhõiveteenistustesse ja sotsiaalkaitseametisse. Nende oskused ja teadmised on nõutud ka mitmesugustes asutustes, muu hulgas rehabilitatsiooni- ja korrektsioonikeskustes, pansionaatides, hospiitsides ja muudes sotsiaalasutustes. Nad võivad teha koostööd ka vabatahtlike, heategevus- ja muude ühiskondlike organisatsioonidega.
Karjäärivõimalused olenevad inimese enda ambitsioonidest ja jõupingutustest. Kvalifitseeritud spetsialistid on alati nõutud ja võivad aja jooksul jõuda kõrgetele ametikohtadele, nagu sotsiaalasutuse juhataja, koduõendusteenust pakkuva asutuse omanik või tähtis ametikoht sotsiaalministeeriumis.
Sotsiaalvaldkond hõlmab paljusid tegevussuundi, sealhulgas tööd laste ja puuetega inimestega ning keerulisse olukorda sattunud eakate ja perede abistamist. Seega on alati võimalik leida töö, mis sobib inimese huvide, oskuste ja väärtustega.
Sotsiaalvaldkonnas on inimese asendamatus vaieldamatu
Moodsas kõrgtehnoloogilises maailmas, kus paljud ametid on asendatud tehisintellekti ja automaatseadmetega, on hingelised ametid eriti väärtuslikud. Empaatiat ja emotsionaalset kaasatust eeldavaid ameteid ei saa masinate ega algoritmidega asendada.
Sotsiaaltöötajad, psühholoogid, nõustajad ja muud abistavate erialade esindajad on ühiskonnas väga tähtsad, sest pakuvad nii praktilist abi kui ka emotsionaalset tuge.
Tehnoloogiast tulvil maailmas omandavad hingelised ametid eriti suure väärtuse, tuletades meile meelde, et inimene vajab endiselt teise inimese hoolt, mõistmist ja tuge.
Kuidas saab omandada sotsiaalvaldkonna eriala?
See, millise tee Sa sotsiaalvaldkonnas valid, oleneb mitmest tegurist: Sinu huvid, oskused ja haridus.
Kui Sul on kõrg- või keskeriharidus, saad ümber õppida sotsiaaltöötajaks.
Selline programm kestab mõnest kuust pooleteise aastani.
Meie koolituskeskus pakub täiendõpet järgmistes suundades:
- eripedagoogika ja eripedagoogika koolieelikutele (õpe 4 kuud)
- tegevusjuhendaja (õpe 4 kuud)
- tugiisik (õpe 4 kuud)
- lasteaiaõpetaja abi (lapsehoidja) (õpe 4 kuud)
Kõik õppekavad on kooskõlas riiklike kutsestandarditega.
Pärast koolituse lõppu saad uute teadmiste ja oskuste omandamist kinnitava tunnistuse, mida saad kasutada tööle kandideerimisel.
Moodustame rühmi jooksvalt.
Registreeru: +372 5263 216 | koolitus@eterna.ee